Durmuş Yıldızeli " SANAYİ " dergisi röportaj

Orjinal Metal :’Metal’e değer Orjinal’in kendisidir’ sloganı ile “kuruluş şerefine ürünleri maliyetine satıyoruz” dedi.

1970 yılında kurulan Yıldızeli Metal ile satış ve pazarlama konusunda uzmanlaşan Durmuş ve Ayhan Yıldızeli kardeşler , mesleki tecrübelerini üretim alanında da sergilemeye başladı. Orjinal Metal ile Sarı pirinç üretimine hızlı giriş yapan Yıldızeli kardeşler kaliteli üretimden ve orjinallikten taviz vermeden, gerek yurt içi gerek ise yurt dışı piyasalarında varlık göstermek istediklerini ifade ettiler.

Orjinal Metal’in kuruluşu ve çalışma prensipleri hakkında Metals Market’e bilgi veren Orjinal Metal’in hem kurulmasının şerefine hem de müşterilerine jest yapmak için ürünlerini kısa bir süreliğine maliyetine  satışa çıkardıklarını söyledi. Ticaretin yeni boyut kazandığını anlatan Durmuş Yıldızeli “Orjinal Metal’i kurmadan önce kendimizi hem satın alan hem de üreten firmaların yerine koyduk. Müşterilerimizin bizden ne  beklediğini önceden bilmek ve kendimizi bu beklentilere göre konumlandırmak, faaliyet alanımız için son derece önemlidir”dedi.

”Yerinde rekabet, yerinde uzlaşma bizi başarıya götürecek yegane faktördür. Bir araya gelip sorunlarımızı konuşmalı ve çözüm yolları aramalıyız”

 

Sarı pirinç çubuk üretiminde belli sayıda firma olduğunu hatırlatan Yıldızeli , birlik ve beraberliğin önemine değindi. Rekabet ortamının firmaları başarıya ulaştıracağını da sözlerine ekleyen Yıldızeli: ”Yerinde rekabet,  yerinde uzlaşma bizi başarıya götürecek yegane faktördür. Bir araya gelip sorunlarımızı konuşmalı ve çözüm yolları aramalıyız. Öncelikli olarak “üretim karlılığı” konusunu masaya yatırmamız gerekiyor. Hatırı sayılır sermayeler  koyarak fabrika kurmak, birçok insanı istihdam etmek, bunlar elbette güzel şeyler. Lakin gönül; emeğinin karşılığını görmek istiyor, bu sadece bizim için değil aynı kulvarda hareket eden firmalar için de geçerli” diye konuştu.

Sektörde ciddi bir güven sorunu yaşandığını iddia eden Durmuş Yıldızeli, krizlerin güvensizlik yüzünden çıktığını ifade etti. Firmaların ve kişilerin maddi ihtiyaçlarını bankalardan karşıladıklarını ve teminatları da bankalara  verdiklerini sözlerine ekleyen Yıldızeli: “ Biz ise yalnızca bir imzaya güvenmek zorunda kalıyoruz. Çeklerin arkasına atılan imzalardan başka teminatımız yok. Bu bizi çok zor durumda bırakıyor”dedi.

 

Durmuş Yıldızeli ayrıca Orjinal Metal'ln bu sektörde bayilik sistemini kurmayı amaçlamadığım söyledi. Yıldızeli: “Orjinal Metal'in bayisi olan değerli müşterilerimize çok özel fiyat sunmayı hedeflemekteyiz“ dedi.